Numer vin
Wiadomości

Jak sprawdzić auto czyli czym jest numer VIN

Vehicle Identification Number czyli w skrócie VIN jest potocznie nazywany numerem nadwozia z pomocą którego możliwa jest identyfikacja danego pojazdu. Służy on także po to, aby określić dany egzemplarz. Do czego jeszcze jest pomocny i jaki sposób go sprawdzić? Podpowiadamy.

Numer VIN w szczegółach

Obecnie numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Za jego nadanie odpowiada producent danego modelu samochodu. Gdzie można odnaleźć numer VIN? Należy go szukać w dowodzie rejestracyjnym. Jest on oznaczony literą E. W aucie jest montowana tabliczka znamionowa – najczęściej po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia. W niektórych autach znajdziemy ją na progu przednich drzwi. Na niej także widnieje wspomniany numer.

Numer VIN – jakie dane można dzięki niemu sprawdzić?

Numer VIN jest bardzo pomocny do tego, aby uzyskać informacje na temat konkretnego samochodu, co w praktyce oznacza na przykład to z jaką marką i modelem mamy do czynienia. Kolejne informacje, to m.in. typ oraz kolor nadwozia, data produkcji czy też rodzaj paliwa oraz silnika. To ile danych uda nam się zebrać jest uzależnione już tylko od producenta. Bardzo często rozkodowanie VIN daje możliwość uzyskania wiedzy dotyczącej fabryki która jest odpowiedzialna za produkcję danego auta. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że jesteśmy wstanie dowiedzieć się wiele na temat rynku któremu był dedykowany. VIN umożliwia uzyskanie nawet bardzo szczegółowych danych dotyczących jego oryginalnego wyposażenia czy też koloru tapicerki, jaki znalazł się w oryginalnym wyposażeniu.

VIN może być decydującym czynnikiem zakupowym

Numer VIN może pomóc podjąć nam decyzję dotyczącą opłacalności zakupu danego modelu. Oprócz wspomnianych już informacji, z jego pomocą jesteśmy w stanie sprawdzić także to, kiedy dane auto przeszło autoryzowane przeglądy. Tutaj warto również wiedzieć, że od 2014 roku dodana została także informacja związana z tym, jaki auto ma przebieg. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że VIN jest pomocny do określenia napraw serwisowych które wykonywał producent. Jeśli doszło do kradzieży pojazdu, to takie wiadomości również są do sprawdzenia. VIN to także „prześwietlenie” aukcji internetowych i sprawdzenie czy model był na nich wystawiany oraz to czy ma na koncie jakieś szkody komunikacyjne.

W krajach UE w zapisie VIN stosuje się ISO-3779 (tego typu normę jakościową), co oznacza, że ów numer to kilka sekcji: WMI, VDS oraz VIS. Pierwsza mówi nam z jakiego kraju lub regionu jest auto oraz jaki producent go wyprodukował. Druga obejmuje ogólną chatakterystykę pojazdu, natomiast trzecia to jego numer seryjny.

Dodaj komentarz