Wynajem samochodów
Wiadomości

Wynajem samochodu – wady i zalety

Samochód osobowy to ogromna wygoda przemieszczania się po mieście czy podróżowania w dalsze trasy. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na pozyskanie auta był zakup pojazdu prosto z salonu lub z rynku wtórnego. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno fabrycznie nowe samochody, jak i samochody używane w momencie zakupu tracą na wartości, dlatego coraz większa grupa kierowców interesuje się opcją długoterminowego wynajmu samochodu, który niesie ze sobą szereg korzyści, ale i wad. O jakich wadach i zaletach mowa?

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszty wynajmu samochodu w dużej mierze uzależnione są od warunków oferowanych przez poszczególne wypożyczalnie samochodów. Można jednak wyróżni

kilka głównych czynników, które determinują ostateczną kwotę, jaką należy uiścić na mocy zawartej umowy najmu.

Wśród nich znajdują się m.in. okres wynajmu auta (krótko- czy długoterminowy), wysokość opłaty inicjacyjnej i marży, model samochodu czy standard wyposażenia. Jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy, kwoty wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dzień, natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego – od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych na miesiąc.

Wypożyczenie auta – dowolność wyboru i elastyczność

Wynajem samochodu daje ogromną swobodę w kontekście klasy i standardu użytkowanego auta. W zależności od okresu obowiązywania umowy najmu, samochód można zmieniać na inny model co miesiąc, a nawet co tydzień, co pozwala zachować pełną elastyczność. W koszty długoterminowego wynajmu samochodu wchodzą najczęściej opłaty za serwisowanie czy naprawę pojazdu. To po stronie wypożyczalni aut nierzadko leży również zapewnienie samochodu zastępczego w razie jego awarii eksploatacyjnych. Co ciekawe, coraz więcej firm oferuje także wliczenie kosztów ubezpieczenia samochodu w cenę pierwszego roku najmu.

Auto na wynajem – duża odpowiedzialność

Użytkowanie wynajmowanego samochodu wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, której zaniechanie może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wypożyczalnie aut bardzo często nakładają limit przejechanych kilometrów, którego przekroczenie grozi dodatkowa opłata najczęściej naliczana w skali za jeden kilometr. Warto również pamiętać, że samochód z wypożyczalni może być serwisowany tylko w ASO, gdzie ceny nie należą do najniższych. Co więcej – po zwróceniu samochodu w momencie wygaśnięcia umowy zostanie on poddany szczegółowej ocenie technicznej w celu zdiagnozowania usterek wynikających z nieodpowiedniego sposobu użytkowania pojazdu.

Dlatego też przed wypożyczeniem samochodu należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy najmu, rozważyć wszelkie za i przeciw, a na koniec wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę wynajmu auta.

Dodaj komentarz