Opony samochodowe
Wiadomości

Jak przechowywać opony samochodowe?

Opony w samochodzie stanowią jeden z jego najważniejszych elementów, dlatego tak istotne jest, aby nieustannie dbać o dobry stan techniczny ogumienia. Większość kierowców decyduje się na zakup opon sezonowych, które w zależności od warunków atmosferycznych, umożliwiają w pełni bezpieczne i komfortowe prowadzenie auta. Komplet opon, który akurat nie jest eksploatowany, wymaga przechowywania w odpowiednich warunkach. Jak zatem przechowywać koła tak, aby posłużyły nam jeszcze przez lata?

Przygotowanie opon do przechowania

Przed pozostawieniem kompletu opon w docelowym miejscu przechowywania, należy je odpowiednio do tego przygotować. Dotyczy to zwłaszcza opon zimowych, użytkowanie których w trakcie ekstremalnych warunków na drogach nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. Zatem zanim zamkniemy opony w piwnicy czy garażu, warto je dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Plamy z oleju czy pośniegowe błoto zmieszane z piaskiem przyczyniają się do szybszej degradacji gumowej mieszanki, przez co opony tracą swoje pierwotne właściwości.

Jak umyć opony w samochodzie?

Do umycia opon można użyć letniej wody i szamponu samochodowego. A jak szybko i łatwo wyczyścić opony? Myjką ciśnieniową, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości. Przed schowaniem opon letnich czy zimowych należy także dokładnie je osuszyć, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom ogumienia. Można również pokusić się o zastosowanie specjalnych preparatów konserwujących.

Przygotowanie kół do przechowywania

W przypadku opon z felgami, schemat działania wygląda bardzo podobnie, jednak należy wziąć jeszcze większy nacisk na pielęgnacji alufelg czy felg stalowych. Przed zabezpieczeniem kół na kilka miesięcy należy dobrze je oczyścić. Do umycia felg aluminiowych warto użyć specjalistycznego środka pamiętając jednak, aby dotrzeć do każdego zakamarka obręczy i unikać nanoszenia produktu na ogumienie. Ochronę felgom zapewni środek konserwujący oraz wosk polerski. Jeśli chodzi o felgi stalowe – można poprzestać na umyciu obręczy wodą z szamponem.

Jak przechowywać opony bez felg?

Największym zagrożeniem dla składowanych opon jest ich odkształcenie. Aby tego uniknąć, opony należy przechowywać pionowo bieżnikiem, jedna obok drugiej. Przechowywanie opon jedna na drugiej to prosta droga do deformacji mieszanki, podobnie zresztą jak wieszanie na hakach.

Jak przechowywać opony z felgami?

W przeciwieństwie do opon, całe koła warto przechowywać w stosie, jednak na drugiej tak, aby obręcze się ze sobą stykały. Można wykorzystać również specjalne haki lub stojaki. Co ważne, opon z felgami nie warto składować w pozycji pionowej – ciężar obręczy może spowodwać odkształcenia.

Dodaj komentarz