Sprzedaż auta
Wiadomości

Umowa kupna-sprzedaży samochodu od sprzedawcy – jak to wygląda w praktyce?

Zakup używanego samochodu wiąże się z wieloma aspektami, które należy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy stać się jego posiadaczami. O ile stan techniczny pojazdu, jak również jego design mają duże znacznie, o tyle równie ważne jest to, w jaki sposób przygotujemy umowę kupna-sprzedaży. Czym się należy kierować, o czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi być poprawnie sporządzona

Zakup samochodu, bez względu na to czy jest nowy czy też używany zawsze wiąże się z poniesieniem dość wysokich kosztów. O ile w pierwszym przypadku teoretycznie stan techniczny nie pozostawia wiele do życzenia, o tyle w drugim często naprawy, które należy wykonać mogą być o wiele droższe niż wartość danego pojazdu. Tu trzeba na to bardzo mocno uważać. Tutaj ważne jest więc poprawne sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, zwłaszcza, jeśli okaże się, że sprzedawca nie był z nami uczciwy, czyli na przykład zataił fakt, że w samochodzie należy wykonać jakieś naprawy, albo ma ono wady techniczne. Umowa musi chronić nas więc przed ewentualną próbą oszustwa oraz przed zaniedbaniami leżącymi po stronie sprzedającego.

Umowa kupna-sprzedaży auta a poprawność danych

Poprawną formą umowy kupna-sprzedaży danego pojazdu to przede wszystkim faktura VAT. Po pierwsze, koniecznie należy zawrzeć w niej informacje dotyczące dane sprzedającego (z dokładną nazwą przedmiotu prawnego). Nie bez znaczenia pozostają dane właściciela, jak również osoby, która go reprezentuje w trakcie zawierania owej umowy, czyli sprzedaży samochodu. Koniecznie zawrzyjmy na umowie również dane związane z kupującym oraz autem.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – co wraz z fakturą?

Razem z fakturą powinniśmy otrzymać od sprzedawcy wypis CEIDG. To właśnie on potwierdzi, że prowadzi on działalność gospodarczą. Jeśli nie będziemy posiadaczami tego rodzaju dokumentu, wówczas nie możemy liczyć na to, że samochód zostanie zarejestrowany. A co jeśli osoba od której kupujemy samochód nie przerejestrowała go na siebie? Tutaj rozwiązaniem z tej sytuacji jest to, żeby udostępnił nam on umowę kupna-sprzedaży, którą zawarł z poprzednim właścicielem. Uzupełniając przestrzeń zarezerwowaną dla kupującego, powinniśmy natomiast wpisać nasze imię i nazwisko. Konieczne jest także podanie dokładnego adresu zamieszkania. Trzeba również podać pesel, albo NIP.

Odnośnie do rubryki dotyczącej przedmiotu danej transakcji, to oczywiście należy w niej wpisać podstawowe informacje o pojeździe, ale zwróćmy także szczególną uwagę na to, aby został w niej wpisany numer VIN nadwozia. Bardzo istotne jest także to, żeby zamieszczone zostały informacje dotyczące aktualnego przebiegu wraz ze stanem technicznym auta. Pamiętajmy także o wpisaniu ceny.

Dodaj komentarz