Zakup samochodu
Wiadomości

Zakup samochodu od osoby fizycznej – jak to wygląda w praktyce?

Kupując używany samochód musimy dokładnie sprawdzać wszelkiego rodzaju dane dotyczące pojazdu jak również przygotować się na to, że stan techniczny może kryć pewne „niespodzianki” o których sprzedający nie do końca będzie chciał nas poinformować. Bardzo ważne jest więc to, aby być na to odpowiednio przygotowanym, a tym samym, właściwie sporządzić umowę kupna-sprzedaży.

Umowa kupna-sprzedaży od osoby fizycznej a formalności

Sporządzając umowę kupna-sprzedaży od osoby fizycznej należy przede wszystkim mieć na uwadze to, że wszystkie dane muszą być w niej skrupulatnie zawarte. Tutaj mowa między innymi o dokładnymi sprzedawcy. Koniecznie musi zawrzeć się w niej dokładna nazwa samochodu (w tym aktualny między innymi stan techniczny oraz przebieg, rok produkcji, zweryfikowany numer VIN nadwozia), jak również nasze dane. Koniecznie także należy wpisać ile dany samochód kosztował.

Zanim podpiszemy umowę należy sprawdzić, czy sprzedający wpisał poprawne dane. W tym celu poprośmy go o dowód osobisty. Bardzo ważne jest także to, aby zweryfikować dokładnie wszystkie dane związane z zakupionym pojazdem. Istotne jest to, żeby umowa zawierała zarówno pełne dane ulic, jak również miejscowości oraz organów, które są odpowiedzialne za wydawanie dowodów tożsamości, którymi posługują się zarówno sprzedający jak i sprzedawca. Jeśli kupujemy samochód od właściciela prywatnego, to oczywiście w miarę możliwości podajmy informacje dotyczące tego, jaki jest aktualny stan techniczny pojazdu.

Bardzo ważne jest to, aby sporządzić umowę w dwóch identycznych egzemplarzach. Muszą one więc zawierać dokładnie takie same dane zarówno nabywcy, jak i sprzedającego. Koniecznie zadbajmy o to, aby były one przez obie strony podpisane. Jeśli nie możemy zrobić tego osobiście, wówczas niech wykona to upoważniona przez nas osoba. Nie można dopuścić także do sytuacji w której pole data nie zostanie uzupełnione. Bardzo dobrze jest dodatkowo umieścić tam godzinę dokonania transakcji.

Dbanie o bezpieczeństwo transakcji jest bardzo ważne

W dużej mierze jest szansa na to, że unikniemy wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek związanych z legalnością pojazdu czy też jego ewentualnymi zatajonymi uszkodzeniami. Niestety sprzedawcy potrafią być bardzo przebiegli i skrupulatnie mijać się z prawdą. Nasza w tym więc rola, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieprawidłowościami, a w przypadku, kiedy do nich dojdzie, móc po prostu dociekać swoich praw.

Dodaj komentarz