Montaż lpg
Wiadomości

Montaż instalacji LPG – o czym warto pamiętać?

Instalacja LPG pojawia się w aucie zazwyczaj po to, aby zmniejszyć koszty jego eksploatacji. Wielu kierowców waha się jednak przed podjęciem takiej decyzji z uwagi na to, że po prostu obawia się o jej znaczący wpływ na obniżenie jakości użytkowania auta. Czy to prawda? Czy montaż instalacji gazowej jest opłacalny? Podpowiadamy.

Instalacja gazowa i jej montaż wiążą się z tym, że do pojazdu należy wprowadzić kilka istotnych zmian. Nie dziwi więc fakt, że kierowcy zadają sobie pytanie pt. czy tego typu działania są na dłuższą metę rzeczywiście opłacalne. Nie pozostaje ono bez odpowiedzi. W praktyce okazuje się, że o ile można mieć sporo wątpliwości, o tyle jest też szereg korzyści, które wiążą się tego typu działaniem. Jakie więc różnice pojawią się w sposobie użytkowania naszego auta i czy są one dla nas do zaakceptowania?

Instalacja LPG a codzienne użytkowanie auta

Okazuje się, że wiele obaw dotyczących jakości codziennej eksploatacji samochodu jest po prostu bezpodstawnych. W praktyce wygląda to tak, że w zasadzie nie różni się ona zasadniczo od stanu jaki był przed montażem. Technika i nowoczesne rozwiązania sprawiają, że możemy nawet tego nie odczuć. Dzięki działaniu automatyki przełączanie źródła zasilania na gaz odbywa się samoczynnie, kiedy dojdzie do rozgrzania silnika do odpowiedniej temperatury.

Instalacja LPG a przeglądy okresowe

W przypadku przeglądów okresowych, to właściciele aut na gaz muszą jednak mieć na względzie nieco więcej czynników, niż ci, którzy postawili na paliwo stałe czyli olej napędowy czy też benzynę. W praktyce oznacza to, że serwisowanie instalacji LPG musi koniecznie odbywać się regularnie. To jest tak samo ważne, jak okresowe przeglądu auta.

Jak często więc powinno się wykonywać przeglądy LPG. Otóż wszystko zależy od tego, co mówi na to producent danej instalacji. Co dzieje się w trakcie tego typu działań? Serwisant jest odpowiedzialny za wymianę filtra LPG, jak również za to, aby reduktor został odpowiednio oczyszczony. Ważne jest także to, aby dokładnie sprawdził szczelność oraz poprawność działania instalacji.

Badania techniczne samochodu z instalacją LPG

Każdy kierowca, który zamontował aucie instalację LPG musi pamiętać o tym, że homologacja butli nie jest tożsame z badaniem technicznym. Jeśli chce użytkować dany pojazd w sposób legalny, wówczas raz w roku koniecznie musi przejść wspomniane. W jego trakcie sprawdzane jest między posiadanie świadectwa homologacji zbiornika, które to ma mieć określoną ważność. Jak to wygląda w praktyce? Homologację należy przedłużać raz na dziesięć lat.

Dodaj komentarz